• Ciepło z kominka - wnioski

 • Ciepło z kominka - wnioski
 • Bardzo często inwestorzy budujący dom stwierdzają, iż aby zaoszczędzić na ogrzewaniu będą korzystali z kominka w salonie. W wielu przypadkach ma to być wkład z płaszczem wodnym. Niestety, cały problem polega na tym, że większość osób nie ma pełnego wyobrażenia o używaniu kominka. Aby lepiej zobrazować sytuację przedstawię sposób korzystania z kominka na kilku przykładach ( dla domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych )

  Przykład I

  Aby ogrzać dom kominkiem z płaszczem wodnym potrzebny jest wkład, który dostarczy około 12-15 kW na godzinę. Aby uzyskać tyle energii w ciągu godziny, należy spalić około 5 kg drewna (1 kg drewna dostarcza 4kW energii). W dzisiejszym trybie życia, czas spędzony w pracy to przeciętnie na 8-10 godzin dziennie. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę, kominek powinien pomieścić 40kg drewna! To drewno należy wnieść do salonu, trzeba je załadować, w którym jest już popiół. Należy czynność tą powtarzać rano i wieczorem, aby było ciepło przez cały dzień. Łatwo sobie wyobrazić, jak dwie taczki drewna przejeżdżające przez salon każdego dnia. Roczne zużycie drewna wyniesie ok 10m3 drewna, a z kominka zostanie wyniesione około 100kg popiołu. Plusem są roczne wydatki na ogrzewanie wynoszące zaledwie 1200 złotych.

  Przykład II

  Głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy, jednak aby troszkę „zaoszczędzić” zamontowano wkład z płaszczem wodnym. Potrzebny jest kominek o mocy nominalnej 15kW na godzinę, w szczytowym momencie. W przypadku dogrzewania domu trudno jest o wyliczanie dokładnej mocy grzewczej wkładu. Przyjmijmy jednak, jak w przykładzie I, taki sam kominek 15 kW. W czasie nieobecności domowników ogrzewanie domu zapewnia kocioł gazowy sterowany automatycznie. Po powrocie do domu regularnie przez 3-5 godzin dziennie używany jest kominek. Zużycie 20 kg drewna dziennie zapewni odpowiednią temperaturę w domu. Spalenie takiej ilości drewna daje ok. 25kg popiołu. Dogrzanie domu drewnem kosztuje ok 400 złotych rocznie, ale oszczędności na gazie sięgają nawet 30%.

  Przykład III

  W tym przykładzie dom ogrzewany jest kotłem gazowym. Tak jak w przykładzie drugim zamontowany jest kominek z sekcją wodną. Dom będzie tylko dogrzewany wkładem z płaszczem wodnym. Ilość rozpalań w tym przypadku sięga 20 w skali miesiąca. Zużycie drewna wynosi 10 kg dziennie, co daje w całym sezonie grzewczym 10 kg popiołu. Roczne wydatki na ogrzewanie drewnem wynosi ok 150 złotych, jednak w tym przykładzie użytkownik może cieszyć się nastrojem w salonie. W tym przykładzie dom ogrzewany jest kotłem gazowym. Tak jak w przykładzie drugim zamontowany jest kominek z sekcją wodną. Dom będzie tylko dogrzewany wkładem z płaszczem wodnym. Ilość rozpalań w tym przypadku sięga 20 w skali miesiąca. Zużycie drewna wynosi 10 kg dziennie, co daje w całym sezonie grzewczym 10 kg popiołu. Roczne wydatki na ogrzewanie drewnem wynosi ok 150 złotych, jednak w tym przykładzie użytkownik może cieszyć się nastrojem w salonie.

  Podsumowanie

  Jak widać na powyższych przykładach, mamy tutaj trzy różne sposoby użytkowania kominka. Postarajmy się te przykłady porównać.


  Czy w każdym przypadku montaż kominka z sekcją wodną jest uzasadniona? Na pewno nie. Przypadek I nie pozostawia wątpliwości — tu się opłaca. W pozostałych przypadkach sprawa jest dyskusyjna. Czasem lepiej zainwestować w inne rozwiązanie chociażby w rekuperację, czy system rozprowadzenia gorącego powietrza ( DGP ).

  Nasze dotychczasowe rozważania prowadzone były przy założeniu że kominek ma ogrzać cały dom. Czy są one słuszne, postaramy się wyjaśnić poniżej. 1 kW energii potrzebny jest do ogrzania około 12 m' powierzchni. W przeciętnym domu otwarta przestrzeń wokół kominka wynosi ok 70 metrów kwadratowych. Aby ogrzać taką powierzchnię potrzebny jest nam wkład wynoszący w skrajnym przypadku 6 kW. Łatwo sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy pracuje kominek o mocy 2-3 razy większej — mamy saunę. Postawmy sobie pytanie czego oczekujemy od kominka?
  • milej atmosfery?
  • dogrzania całego domu w chłodne dni?
  • czystej szyby?
  • przyjemnej obsługi?
  • niezawodności?
  • ekologicznego paliwa

  Spełnienie tych wszystkich kryteriów wydaje się być niemożliwe. Otóż, aby mieć czystą szybę, dzięki której będziemy mieli miłą atmosferę, mało popiołu należy uzyskać w komorze spalania odpowiednio wysoką temperaturę, która wynosi ponad 350 °C. Temperatura spalania, zależy od ilości drewna oraz wielkości paleniska. Im większy wkład tym więcej drewna potrzeba do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zbyt niska temperatura w komorze spalania powoduje dymienie drewna, a to powoduje szybsze osadzanie się cząstek smolistych w kominie oraz na szybie.

  Reasumując. Bardzo ważne jest, aby wielkość kominka (jego moc nominalna) była dobrze dopasowana do ogrzewanych pomieszczeń. Zbyt duży kominek w czasie eksploatacji często jest powodem niezadowolenia. Kominki wyposażone w płaszcz wodny pracują dobrze tylko wówczas, gdy są używane bez przerwy i pali się w nich w granicach mocy nominalnej. Spaliny wtedy są dopalane, a w kominie nie osadza się zbyt dużo cząstek smolistych. Jeżeli takie wkład będzie używany sporadycznie (przez 2-3 godziny dziennie) , to wówczas niszczymy sobie komin oraz zatruwamy okolicę - a przecież nie tak ma wyglądać ekologiczny aspekt palenia drewnem!

  Aby być zadowolonym z kominka, należy dobrać go właściwie do wielkości ogrzewanych pomieszczeń oraz bardzo dokładnie przeanalizować własny styl życia. Tylko wtedy będzie wiadomo czy poniesione wydatki inwestycyjne są uzasadnione.

  Przy dzisiejszym stylu życia lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie nowoczesnego pieca gazowego wraz z rekuperacją lub pompy ciepła. A miłą atmosferę może zapewnić kominek na bio-paliwo. Przy takim rozwiązaniu oszczędzamy nie tylko 10 000 złotych na samym kominku, lecz także na budowie samego komina ok 1 500 złotych. Jeśli jednak nie podoba nam się ogień z bio-kominka nie warto inwestować w drogie rozwiązania z płaszczem wodnym. Lepiej jest zamontować mniejszy wkład oraz rozprowadzić ciepło poprzez system DGP, który jest łatwy i tani w wykonaniu.

  Z cyklu "Ciepło z kominka" ukazało się:
  • Instalacja DGP
  • Kominek akumulacyjny
  • Kominek z płaszczem wodnym
  • Współpraca kominka z rekuperatorem
  Podsumowanie

  Źródła:
  www.pro-vent.pl
  • Marcin Dziedzic "Jak budować? Kompendium wiedy budowlanej. Budowa domu od A do Z"