• Ciepło z kominka - kominek z płaszczem wodnym

 • ciepło z kominka - DGP
 • Czy budowa kominka z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem wygodnym i opłacalnym? W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć zasady działania tego typu wkładów w domach jednorodzinnych.

  Kominek z płaszczem wodnym

  Coraz częściej inwestorzy zastanawiają się nad zamontowaniem kominka z płaszczem wodnym, jako dodatkowe źródło ciepła w swoim domu. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w dodatkowy moduł centralnego ogrzewania należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety urządzenia.

  Budowa kominka

  Komora spalania otoczona jest przez płaszcz wodny, zbudowany z podwójnych ścianek. Często też spaliny przelatują przez „płomieniówki”, zabieg ten zwiększa wymianę ciepła. Woda znajdująca się pomiędzy ściankami a płomieniówkami ogrzewa się, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę z powodzeniem może zasilić instalację ciepłej wody użytkowej czy centralne ogrzewanie. Jest to podstawowa różnica pomiędzy tradycyjnym kominkiem, gdzie większość ciepła ze spalin ucieka do komina. W tym systemie ciepło spalin pozwoli ogrzać cały dom.

  Schemat instalacji

  Aby instalacja pracująca z kominkiem działała prawidłowo, należy już na etapie wykonywania budynku uwzględnić wszystkie elementy wymagane. Doprowadzenie wody do płaszcza, a także odpływ przegrzanej wody do studzienki schładzającej, a następnie do kanalizacji to podstawowe elementy. Dodatkowo należy zamontować kanały nawiewne niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu spalania.
  Aby układ był bezpieczny należy wyposażyć go w otwarte naczynie wzbiorcze, które przejmie gorącą wodę płynącą w rurach, gdy ta zwiększy swoją objętość. Dodatkowo naczynie takie wyrówna nam ciśnienie w układzie centralnego ogrzewania.
  Zainstalowanie wężownicy schładzającej pozwoli na pracę instalacji w układzie zamkniętym. Zimna woda doprowadzona do chłodnicy (gdy temperatura w płaszczu przekroczy 95°C) skutecznie przejmie nadmiar wytworzonego ciepła.
  Kolejnym rozwiązaniem zabezpieczającym przed niekontrolowanym zwrostem ciśnienia w układnie jest zastosowanie zbiornika akumulującego ciepło. Pozwala on na gromadzenie nadwyżek energii i ich wykorzystanie.
  UWAGA: Przy planowaniu montowania kominka z płaszczem wodnym wraz z innym kotłem ( pracującym w układzie zamkniętym) instalacja wymaga zamontowania dodatkowo wymiennika ciepła, ze względu na pracę urządzeń w dwóch różnych układach – otwartym i zamkniętym.

  Automatyka

  Istnieją dwie możliwości w pełni zautomatyzowanego dostarczania powietrza do komory spalania. Pierwsza wykorzystuje przepustnice kontrolowane przez sterownik. Inna propozycja to dobór wentylatora wraz ze sterownikiem oraz naczyniem wzbiorczym. Warto także wyposażyć instalację w czujniki: temperatury wody w płaszczu oraz w zasobniku c.w.u. Na rynku istnieją produkty zabezpieczające przed przegrzaniem oraz zamarznięciem wody w instalacji. Gdy zapewni się odpowiednie sterowanie pompami obiegowymi c.w.u. oraz c.o. możliwe jest stworzenie automatyku z priorytetem na ciepłą wodę użytkową. Dla bezpieczeństwa pracy automatyki, w przypadku awarii zasilania, warto wyposażyć się w UPS.

   Zalety:
  • Możliwość ogrzania całej powierzchni domu.
  • Wysoka sprawność systemu.
  • Spore oszczędności na ogrzewaniu.

   Wady:
  • Wkład kominowy będzie dłużej się nagrzewał co spowoduje mniejszy "ciąg" komina.
  • Mała możliwość regulacji temperatury wody w układzie c.o..
  • Uciążliwość "palenia" - jak w tradycyjnej kotłowni.
  • Droższa instalacja
  Z cyklu "Ciepło z kominka" ukazało się:
  • Instalacja DGP
  • Kominek akumulacyjny
  • Kominek z płaszczem wodnym
  • Współpraca kominka z rekuperatorem
  Podsumowanie

  Źródła:
  www.ogrzewnictwo.pl
  www.instalbrand.eu
  www.kominy.pl
  www.e-instalacje.pl
  www.budujemydom.pl
  www.muratordom.pl
  www.ladnydom.pl